Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kambodža - základní informace

Oficiální název: Kambodžské království
Hlavní město: Phnum Pénh
Počet obyvatel: 14 mil.
Rozloha: 181 035 km2
Měna: 1 riel (KHR) = 1000 senů
Úřední jazyk: khmerština

Obyvatelstvo
Hlavním etnikem v zemi jsou Khmerové, kteří tvoří 92% populace. Mezi početné menšiny patří Vietnamci a Číňané. Žijí zde také Thajci a Čamové. Téměř 95% obyvatelstva vyznává buddhistické náboženství, pouze Čamská menšina je muslimská. Gramotnost je v Kambodži na pouhých 35%.  Kromě khmerštiny je v zemi také užívaná vietnamština, čínština a francouzština. V občanské válce přišlo mnoho kambodžských obyvatel zabito a zmrzačeno.

Ekonomika
Kambodža je chudou zemí, která je odkázaná na pomoc ze zahraničí. Velké procento obyvatelstva trpí podvýživou. Země doposud trpí následky občanské války, kdy byla kompletně zničena infrastruktura. Přes 70% obyvatelstva pracuje v zemědělství, kde se pěstuje hlavně kukuřice, rýže, batáty, cukrová třtina, sója, podzemnice olejná, kokosové ořechy, sezam, zelenina, pomeranče, ananasy, banány, tabák a bavlna. Hlavní exportní složkou je dřevo a dřevěné výrobky, dále se vyváží textilní látky, oblečení a kaučuk. Chová se také skot, prasata, buvoli a drůbež.  Země nemá žádné výrazné nerostné bohatství, je zde  nerozvinutý průmysl a téměř bezvýznamný zahraniční obchod.  Mezi hlavní obchodní partnery patří USA, Velká Británie, Německo a Singapur. Důležitým zdrojem devizových příjmů je rozvíjející se cestovní ruch.

Dějiny a kultura
V 5. století na území dnešní Kambodže vznikla khmerská říše Čenla, která se později stala součástí Angkorského království. Hlavním městem byl Angkor založený roku 889. Kambodža odolávala nájezdům Mongolů a nakonec podlehla útoků Thajců. V roce 1434 bylo hlavní město přeloženo do Phnompenhu. Od roku 1887 se Kambodža stala členem Indočínské unie, která byla až do roku 1945 protektorátem Francie. Roku 1945 byla vyhlášena v zemi nezávislost. Roku 1970 vypukla občanská válka mezi Národní osvobozeneckou frontou a frontou Rudých Khmerů. Po vítězství Rudých Khmerů došlo k přejmenování země na Demokratickou Kampučii. Během tohoto komunistického pročínského režimu došlo ke zboření chrámů, zrušení peněz a vyvraždění asi 3 milionů lidí. V letech 1979-1989 byla země obsazena vietnamskými vojsky. V roce 1993 byla Kambodža vyhlášena královstvím. Část země ještě dnes ovládají Rudí Khmerové, kteří vyvolávají konflikty a krvavé boje. V zemi je zaveden systém více stran.

Geografie
Kambodža leží v jihovýchodní Asii a sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem. Země má přístup k Thajskému zálivu. Povrch pokrývají deštné lesy, pastviny a rýžová pole. Úrodné údolí najdeme podél jihoasijského veletoku Mekong a v nížině kolem jezera Tonlé Sab. Toto jezero zavlažuje během monzunu okolní krajinu. Při pobřeží rostou mangrovové lesy a vnitrozemí je porostlé tropickými pralesy. Podnebí je v zemi ovlivňováno suchým monzunem a jihozápadním vlhkým monzunem.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko